Telefon
WhatsApp
Mail

Tedarikçi ve üretici firmaların DMO kataloğuna ürün başvurusunda istenilen evrakları ve dosya hazırlama ve takip işlemlerini yaparak DMO ile gerekli görüşmeleri sağlar, gerekli evrak ve doküman takiplerini firma adına gerçekleştirir

İLETİŞİM

Iso 27001 Nedir?

Iso 27001 Nedir?
  • 20 Ocak 2023, 11:20

Iso 27001 Nedir?

Uluslararası geçerliliğe sahip belgelerden bahsederken ıso 27001 nedir? sorusunu yanıtlamak mümkündür. ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, bilgiyi doğru şekilde koruyarak gizliliğini, güvenliğini ve ulaşılabilirliğini sağlayan standartlar bütünüdür. Bilgi güvenliğinin sağlanabilmesi için bilgi varlıklarının (sözleşme, evrak, teknik araçlar) korunması gerekir.

Iso 27001 Ne İş Yapar?

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, müşteri bilgileri, personel bilgileri ya da hassas verileri gibi firmaya ait tüm verilerin korunmasını sağlar.

Bu bilgilerin gizliliğine göre sınıflandırılması, yazılı ve veri tabanında bulunan bilgilerin nasıl korunacağının ve bilgilere erişebilecek kişilerin belirlenmesi için yöntemler geliştirerek yazılı planlar yapılması esastır.

Iso 27001 Neleri Kapsar?

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, şirketlerin kurumsal yapısını, planlarını, politikalarını, sorumluluklarını, uygulamalarını, prosesleri, prosedürlerini ve kaynaklarını kapsar. Kuruluşlara ait bilgi varlıklarını koruyarak güvenlik kontrollerini gerçekleştirir.

Bu varlıkları şu şekilde sınıflandırmak mümkündür:

  • Fiziksel varlıklar; bilgisayar, elektronik cihazlar vs.
  • Kağıt halindeki varlıklar; sözleşmeler, kılavuzlar vs.
  • Yazılım varlıkları; uygulamalar ve sistem yazılımlar vs.
  • Servisler ve tedarikçiler; iletişim kanalları, teknik unsurlar vs.

Bilgi güvenliğinin sağlanmasındaki en önemli unsurlardan biri, bilgi varlıklarının koruma altında olmasıdır.

Iso 27001 Belgesini Kimler Alabilir?

İSO 27001 belgesine sektör fark etmeksizin büyük, küçük yada orta ölçekli dünya çapındaki tüm kuruluşlar kolaylıkla sahip olabilmektedir.

Iso 27001 Kaç Yıl Geçerli?

ISO 27001 Belgesi geçerlilik süresi, her yıl yapılan denetime girme şartı ile toplam üç yıldır. Her yıl mevcut denetimlerle kuruluşların, ISO 27001 standardına uygun belge yönetiminin ve gerekli olan sistemin ne düzeyde işlediği takip edilir. Üç yıl sonunda yeniden belgelendirme işlemi yapılarak belgenin denetim sonucunda geçerlilik süresi uzatılmış olur.

Iso 27001 Ne Kadar?

ISO 27001 Belgesi, iki şekilde alınabilir:

  • TÜRKAK (Türkiye) Akreditasyonu
  • Yabancı akreditasyonlar (Almanya: DAKKS, İngiltere: UKAS, , Avustralya: JAS-ANZ, Amerika: İAS vb. gibi)

Türkiye akreditasyonu fiyatı kuruluş bilgileri ve şirketin büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir.


Paylaş :

Blog

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM