Telefon
WhatsApp
Mail

Tedarikçi ve üretici firmaların DMO kataloğuna ürün başvurusunda istenilen evrakları ve dosya hazırlama ve takip işlemlerini yaparak DMO ile gerekli görüşmeleri sağlar, gerekli evrak ve doküman takiplerini firma adına gerçekleştirir

İLETİŞİM

Iso 45001 Nasıl Alınır?

Iso 45001 Nasıl Alınır?
  • 23 Ocak 2023, 09:09

Iso 45001 Nasıl Alınır?

Tüm dünya genelinde kabul görmüş ve uygulanması için kabul edilmiş bazı standartlar vardır. Bu standartlardan birisi de Iso 45001 adlı dünya standardıdır. Genel olarak işçinin sağlığını ve güvenliğini kapsar.

2017 yıl itibari ile gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından sunulmaya başlanmıştır. Iso 45001 standardı OHSAS 18001 olarak kabul edilen standardın güncelleme versiyonu konumundadır. Peki, ıso 45001 nasıl alınır?

Iso 45001 Kimler Tarafından Alınabilir?

Iso 45001 standardı çalışmalar esnasında iş güvenliği ve sağlığı ile ilgili aksaklıkların meydana gelme ihtimali olan her firma, kuruluş tarafından alınabilir. Bu standartların alınması iş güvenliği ile ilgili daha profesyonel olmayı sağlar ve bu sayede çalışanların daha sağlıklı ve güvenli şartlarda çalışması için ortam hazırlanmış olur.

Nasıl Alınır?

Her kuruluş Iso 45001 standardına sahip olabilir. Ancak bu standardı almak için belirli eğitimlere katılmak ve gerektiği kadar bilgi sahibi olmak gerekir. Iso 45001 standardını almak için TURKAK yani Türk Akreditasyon Kurumu'na müracaat edilerek alınabilir.

Bu ve buna benzer dünya standartlarına ait belgeler TSE yani Türk Standartları Enstitüsünden de alınabilir. Iso 45001 adlı standart, OHSAS 18001 standardı yerine güncellenen yeni bir standart olarak kabul edilir.

Bundan dolayı OHSAS 18001 standardına sahip olan kuruluşların güncelleme yaparak standartlarını Iso 45001 olarak değiştirmesi gerekir.

Iso 45001 Belgesi Kaç Gün İçerisinde Alınabilir?

Iso 45001 standardına sahip olmak isteyen kuruluşların gerekli eğitimlere birebir katılması gerekir. Eğitimlere katıldıktan sonra gerekli yeterlilik sınavlarının ardından belgeye sahip olmaya hak kazanılır. Belge sahibi olmaya hak kazandıktan sonra belgenin teslim edilmesinin bir süreci vardır.

Bu süre birçok farklı nedene bağlı olarak değişiklik gösterse de talep edilen belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesinin ardından yaklaşık bir hafta veya 2 hafta arasında değişiklik gösterebilir.

Iso 45001 Belgesi Almak Zorunlu Mudur?

Iso 45001 belgesi almak her kuruluş için zorunlu değildir. Ancak bazı kuruluşlar için zorunlu hale getirilmiştir. Bu kurulular özellikle çalışma alanında güvenlik riskinin yüksek olduğu yerlerdir.

Iso 45001 belgesini almak zorunda olan firmalar;

  • Riskli çalışma ortamı olarak belirlenen çalışma ortamlarına sahip firmalar,
  • Çok riskli çalışma ortamı olarak belirlenen çalışma ortamları olarak kabul edilen firmalar,
  • Daha öncesinde büyük bir iş kazası yaşamış olan firmalar bu belgeyi mutlaka almalıdırlar.

Bu belgeye sahip olunması kuruluşları hem uluslararası standartlarda yükseğe taşır hem de çalışan sağlığını ve güvenliğinin korunması açısından oldukça önemlidir.

 

 

 

 Blog

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM