Telefon
WhatsApp
Mail

Tedarikçi ve üretici firmaların DMO kataloğuna ürün başvurusunda istenilen evrakları ve dosya hazırlama ve takip işlemlerini yaparak DMO ile gerekli görüşmeleri sağlar, gerekli evrak ve doküman takiplerini firma adına gerçekleştirir

İLETİŞİM

Iso 45001 Nedir?

Iso 45001 Nedir?
  • 24 Ocak 2023, 08:39

Iso 45001 Nedir?

ıso 45001 nedir? Sorusunu şu şekilde yanıtlamak mümkündür; ISO 45001, çalışanların güvenliğinin artırılması, işyerinde bulunan riskli durumların azaltılması, çalışma koşullarının daha iyi konuma getirilmesini sağlayan Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından 2018 yılında yayınlanan bir standarttır.

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği yönetim sistemi, işletme içinde sağlık ve güvenlik alanında kullandığı tekniklerle karşılan risk ve tehlikeleri anlamaya ve kontrolünü sağlamaya yönelik yaklaşımlar sunar.

Iso 45001 Önceki Adı Nedir?

ISO 45001, yayınlandığı tarihten itibaren OHSAS 18001 belgesinin yerini almıştır. Bu tarihi takip eden üç yıl içerisinde OHSAS 18001 belgesine sahip kuruluşların ISO 45001 standardına geçiş yapmaları gerekir. Süre dolması ve geçiş yapılmaması durumunda OHSAS 18001 belgesi de iptal edilir.

Iso 45001 Ne İşe Yarar?

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, uluslararası standartlar dahilinde sağlık ve güvenlik kriterlerini tespit ederek, çalışma esnasında karşılaşılabilecek riskli unsurları azaltarak, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sunar.

Iso 45001 Belgesini Kimler Alabilir?

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi sadece belli sektörler veya kuruluşlar için oluşturulmuş bir standart değildir. Faaliyet gösteren tüm kuruluşlar için geçerlidir. İşletme içinde oluşabilecek her türlü sağlık ve güvenlik riskini kontrol etmek isteyen firmalar, ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi için gerekli altyapıyı kurarak sertifika alabilirler.

Iso 45001 Zorunlu Mu?

ISO 45001 belgesi almakta gönüllülük esastır, devlet tarafından zorunlu tutulmaması dışında şirketlerin alması zorunlu değildir. İşyerinde bulunan çalışanların rahat ve güvenli şekilde görevini yapmasını önemseyen firmalar bu sertifikayı almak için başvurur.

Iso 45001 Tehlike Nedir?

Tehlike insanların yaralanması ya da sağlığının bozulmasına sebep olan risk gruplarının tümüne verilen addır.

Çalışanların iş kazalarını önlemek için alması gereken tedbirler:

  • Çalışma esnasında kullanılan araç ve makinelerin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
  • Risk değerlendirme çalışmalarının yapılması
  • Çalışma alanı kontrolü
  • Yangın önleme faaliyetleri düzenlenmesi
  • Acil durumlarla ilgili plan ve programlar oluşturulması

Şirket yönetimi ve çalışanların, mevcut riskler üzerine yoğunlaşarak tehlikeyi önlemesi, kimi zaman ölümle sonuçlanan iş kazaları ve meslek hastalıklarının oluşmasını engeller. Makine, madencilik ve özellikle inşaat gibi sektörlerde uygulanması önem arz eder.


Paylaş :

Blog

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM