Iso 9001 Kalite Yönetim Sistemleri

ISO tarafından belirlenmiş olan standartlara uyumlu hale gelen işletmeler, kalite belgelerini almaya hak kazanıyor. Kalite belgesi, işletmelere büyük avantajlar sağlıyor ve birçok iş sözleşmesini şartlara uygun firma olarak yapabiliyor.

ISO 9001 standardı, kalite yönetim sistemi için oluşturulmuştur ve şirketin güvenilir olduğunu gösteren, müşteri memnuniyetinin artmasını sağlayan sistemdir. Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarından belirlenmiş ve dünya genelinde iş geliştirici kalite yönetim standardı olarak oldukça yoğun tercih ediliyor. Dilek Danışmanlık hizmetleri arasında yer alır ve müşteri memnuniyeti anlayışını hedefe koyan kalite yönetim sistemlerinin bütününü temsil eder.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

Kalite yönetim sistemi, işletmelerin müşteri memnuniyeti hedefli işlemler yapmasını sağlayan faaliyetler bütünü olarak tanımlanır. Hizmetlerimizle ilgili açıklamalar yaparken, ISO 9001 nedir? Sorusuna, hizmetin tüm detaylarını göstererek cevap veriyoruz.

Kalite yönetim sistemi, işletmelerin içerisinde bulundukları organizasyonlarda, tüm sektörel ihtiyaçlarının belirlenen standartlara uygun şekilde karşılanmasını sağlar. Organizasyon planı, iş prosesleri, işleyiş prosedürleri ve yapılacak işlemlerle ilgili formların birlikte yürütülmesini sağlar. Belgelendirme standardı ile şirketlerin işleyişleri tarif edilmiştir.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Ne İşe Yarar?

Iso 9001 kalite yönetim sistemi gerekli şartları yerine getiren şirketlerin, işleyiş performanslarını en yüksek seviyeye çıkarmayı amaçlar.

İşletmelerin kendilerini geliştirmelerini sağlayacak danışmanlık hizmetlerimizi sunuyor ve kalite yönetim sisteminin ne işe yaradığını şöyle sıralıyoruz:

 • Müşteri memnuniyetini artırır,
 • Müşteri odaklı hizmetler sunulmasını sağlar,
 • Liderlik vasfının gelişmesini sağlar,
 • Müşteri sayısının artmasına katkı sunar,
 • Rekabet gücünü artırır,
 • Firmanın itibarını artırır,
 • Kamu ihalelerinde yeterlilik seviyesinde olmayı sağlar,
 • İşletme içi işleyişlerin planlı ve düzenli yapılmasını sağlar,
 • Şirket çalışanlarının sorumluluk bilincini artırır,
 • Markalaşma ve kurumsallaşmayı kolaylaştırır,
 • Üretimlerde maliyetleri azaltır,
 • Yönetim sürecinin planlı ve profesyonel olarak yapılmasını sağlar,
 • İletişimi güçlendirir ve müşteri sadakatini oluşturur,

Kalite yönetim sisteminin tüm işletmelere sağladığı faydalar çok fazladır. İş ve belge güvenliğini sağladığı için işletme içi ve dışı tüm işleyişlerde güvenilir olduğunu göstermesini sağlar. Danışmanlık hizmetlerimiz, işletmelerin kaliteli yönetim sistemine sahip olabilmesi için işleyiş aşamalarını doğru yöntemlerle uyguluyoruz. Hizmetlerimiz, işletmelerin sağlam temeller üzerine oturmasını, çalışanların firmaya bağlılığını artırırken müşteri güveninin en üst seviyede oluşmasını sağlıyor.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesini Kimler Alabilir?

ISO 9001 kalite yönetim belgesi, tüm sektörlerdeki kurum ve kuruluşlar için ihtiyaç duyulan standartlardan birisidir. Kalite yönetim sistemi belgesini, her sektördeki kurum ve kuruluşlar, özel şirketler, vakıf ve dernekler, sivil toplum kuruluşları alabiliyor.

Organizasyon yapısını oluşturmamış olanlar işletmeler, işleyiş sırasında yetki sorunları yaşayabilecektir. Yetkili kişi ve kişilerin olmaması, işletmelerde birçok aksaklığın ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Kalite yönetim sistemi belgesi için başvuruda bulunan işletmeleri, danışmanlık hizmetlerimizi sunarken, organizasyon yapısının ve bölüm yetkililerinin belirlenmesini sağlıyoruz. Yapılacak işe göre her yetkilinin yetki alanlarını da belirliyor, ISO tarafından belirlenen standartlara uyumlu hale gelmesini, müşteri gözünde güven kazanmalarını sağlıyoruz.

ISO 9001 Kalite Yönetimi Sistemi Başvuru Süreci

Firmalar, kalite yönetim sistemi belgesi başvuru işlemlerini danışmanlık hizmeti almadan yapmaya çalıştıklarında, zaman kaybı yaşayacak ve yüksek maliyet sorunlarıyla karşılaşacaktır. Dilek Danışmanlık hizmetlerinde birisidir ve bizimle iletişime geçen tüm işletmelere, belge alma süreçlerinde yardımcı oluyoruz. Kaliteli yönetim sistemi belgesi için 3 aşama bulunuyor.

Bu aşamalar şunlardır:

 • İşletmenin belirlenen prosedürleri uyum göstermesini sağlamak,
 • Kalite yönetim sistemi vermeye yetkili akredite kuruluşlara başvuruda bulunmak,
 • İşletmenin denetlenmesi ve incelenmesi sonucu elde edilen bilgilerin standartla karşılaştırılması,
 • Firmamız, başvuruda bulunacak olanlara izleyecekleri tüm yolları gösteriyor, işlemin birçok aşamasını firma adına danışmanlarımız takip ediyor.

Kalite Yönetim Sistemi Standardına Kimler İhtiyaç Duyar?

Iso 9001 belgesi, sektör ayrımı yapmaz ve müşteri memnuniyeti oluşturmak isteyen her işletmenin gerekli şartları taşımasıyla verilir.

Kalite yönetim sistemine ihtiyaç duyan ve birçok kamu kurum ihalelerinde kendilerinden bu belge istenen sektörler şunlardır:

 • Tüm hizmet firmaları,
 • Eğitim alanında hizmet veren firmalar,
 • Bilişim ve yazılım firmaları,
 • Makine ekipmanları üreten ve satan firmalar,
 • İnşaat ve yol yapım firmaları,
 • Perakende sektöründeki firmalar,
 • Toptan ticaret yapan işletmeler,
 • Medikal ve kozmetik firmaları,
 • Otomotiv yedek parça üretici ve satıcıları,
 • Laboratuvarlar,
 • Doğalgaz ve mühendislik firmaları,
 • Gıda sektöründeki tüm firmalar,

Hizmet kalitesini artırmak isteyen tüm işletmeler için gerekli olan belgelerin başında geliyor. Firmaların rekabet şansını artırdığı için markalaşmalarını kolaylaştırırken, hızlı büyümelerini de sağlıyor.

ISO 9001 Belgesi İçin Neler Gerekli?

Kalite yönetim sistemi belgesine ihtiyaç duyan kuruluşlar, danışmanlık hizmetlerimiz için iletişe geçebiliyor ve gerekli olan belgelerini neler olduğunu öğrenebiliyor. Belge talebi için başvuru yapıldığında, istenen belgelerin eksiksiz ve güncel belgeler olarak hazırlanması gerekiyor.

Başvuru işlemlerinde işletmelerin hazırlaması gereken belgeler şunlardır:

 • Ticaret Sicil Gazetesi kaydı,
 • Vergi levhası,
 • İmza sirküleri,
 • Güncel SGK hizmet döküm detayı,

İstenen belgeleri, danışmanlarımıza ulaştırdığınızda, belgelendirme başvuru süreciniz başlayacak ve kısa sürede tamamlanarak, firmanız adına belge düzenlenecektir.

Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Geçerlilik Süresi

Kalite yönetim sistemi belgesi, başvurusu yapıldıktan sonra işletmenin mevcut sistemleri denetlenir ve firma adına 3 yıllığına tescil edilir. 3 yıllık olarak verilen belge için her yıl düzenli denetleme yapılır. Geçerlilik süresi dolduğunda, tekrar başvuru yapılır ve gerekli denetlemeler yapılarak yeniden düzenlenir. Rekabet gücünü artırmak, organizasyon yapısını oluşturmak ve çeşitli ihalelere katılabilmek için gerekli olan belgedir ve işletmeler, yenileme yaparak geçerlilik süresini uzatmalıdır.

Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Başvuru İşlemleri ve Belgenin Alınması

Kalite yönetim sistemi belgesi başvurusu işlem adımlarını öğrenebilir ve gerekli belgeleri hazırlayabilirsiniz. Organizasyon yapısının oluşturulması ve ISO tarafından belirlenen standartlara uyumlu hale gelebilmesi için danışmanlık hizmetlerimizi talep edebilirsiniz.

İstenen belgeleri eksiksiz tamamlayarak gerekli başvurular yapıldığında, belgeniz ortalama 1 hafta içerisinde hazırlanıyor ve firmanıza teslim ediliyor. Başvuru evraklarında eksikliklerin olması işlem sürecinin uzamasına neden olacaktır.

Başvuru evraklarından herhangi birisinde eksikliklerin olması, başvuru sürecinin evraklar tamamlanana kadar durdurulmasına neden olacaktır. Firmalara, eksikliklerin giderilmesi için 3 ay süre veriliyor. Bu sürede eksiklikler giderilmezse, başvuru iptal ediliyor. Eksiklikleri süresi içerisinde tamamlayanların başvuruları alınıyor ve işlemler hemen başlatılıyor.

ISO 9001 Belgesi Zorunlu Mu?

ISO tarafından belirlenen standart belgeleri, işletmeler için zorunlu değildir. Zorunluluk, işletmelerin yapacakları işler ve katılacakları ihalelerde ortaya çıkıyor. Iso 9001 belgesine sahip olan işletmeler, kalite standartlarını karşıladıklarını gösterir.

Rekabet gücünü artıran belge olduğu için sektöründe rakipleri ile yarışmak isteyenler alma zorunluluğu duyuyor. İşletmelerde yetkili kişilerin belirlenmesini ve müşterilerin güvenini kazanmalarını sağlayan standartlar bütünüdür.

Danışmanlık firmamızdan profesyonel hizmetler talebinde bulunabilir ve istediğiniz zaman kalite yönetim sistemi belgesini alabilirsiniz. İşletmelere zorunlu olarak sunulmuyor, alan firmaların büyük avantajlara sahip olabileceğini gösteriliyor. Ticari zorunluluğu olmayan sorumluluk alanında zorunluluğu bulunan ISO standartlarından birisidir.

Firmalar, ulusal ve uluslararası pazarlarda daha geniş paya sahip olabilmek için almak zorunda oldukları belgelerden birisidir. Firmamızla iletişim kuran firmaların, organizasyon yapıları ve hizmetlerini inceleyerek, kalite yönetim sistemi belgesine neden ihtiyaçları olduğunu ve nasıl alabileceklerini detaylı bir şekilde gösteriyoruz.